
Izdajatelja portala Romana Anina in novinarko Ekaterino Fomino je rusko sodišče obsodilo zaradi domnevnega širjenja lažnih informacij o oboroženih silah Ruske federacije.
Člani evropskega observatorija za digitalne medije (EDMO), tudi Oštro, so februarja objavili 1376 preverjanj dejstev, med katerimi jih je bilo največ povezanih z dezinformacijami o Ukrajini.
Po napovedi ukinitve programa preverjanja dejstev na družbenem omrežju facebook je evropski observatorij za digitalne medije (EDMO), katerega član je tudi Oštro, opozoril na dezinformacijske zgodbe, katerih širjenje so pomagali zajeziti preverjevalci dejstev.
Novinarska preiskava nemškega neprofitnega medija Correctiv je ugotovila, da je ruska dezinformacijska kampanja ustanovila več kot 100 spletnih strani, na katerih so objavljali lažne vsebine, s katerimi so poskušali vplivati na letošnje predčasne volitve v Nemčiji.
Borut Batagelj z ljubljanske fakultete za računalništvo in informatiko je pojasnil, da najnovejše različice programov za ustvarjanje multimedijskih vsebin omogočajo ustvarjanje realističnih videoposnetkov, kakršen je videoposnetek poslancev.
Na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so pojasnili, da morajo kmetje voditi evidenco obiskovalcev, ki imajo neposreden stik z živino.
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da spremembe učenja slovenščine v osnovni šoli ne uvajata niti aktualni predlog sprememb zakona o osnovni šoli niti lanska novela tega zakona.
Po podatkih evropske obrambne agencije so države članice EU lani za obrambo namenile 326 milijard evrov. Rusija je v osnutku zveznega proračuna za obrambo za isto leto predvidela nekaj več kot 118 milijard evrov.