Več kot 600 novinarjev v 117 državah, tudi Sloveniji, je analiziralo milijone zaupnih dokumentov, ki osvetljujejo skrivnosti davčnih oaz. Dokumenti razkrivajo skrivne posle in premoženje več kot 130 milijarderjev, 30 državnih voditeljev, a tudi ubežnikov, obsojencev, davčnih uradnikov, županov in znanih osebnosti.
Izpostavljeno
Jure Soklič, nadzornik državne Gen energije in nekdanji kandidat za predsednika uprave Gen-I, je imel podjetja v tujini, tudi v davčni oazi, za katera ni jasno, ali jih je prijavil, kot to zahtevajo predpisi. Njegovo slovensko podjetje Zymzo povrhu sumijo zlorabe turističnih bonov.
Jure Soklič, nadzornik državne Gen energije in nekdanji kandidat za predsednika uprave Gen-I, je imel podjetja v tujini, tudi v davčni oazi, za katera ni jasno, ali jih je prijavil, kot to zahtevajo predpisi. Njegovo slovensko podjetje Zymzo povrhu sumijo zlorabe turističnih bonov.
Direktor Datalaba Andrej Mertelj je leta 2010 prek družbe z Britanskih Deviških otokov na skrivaj prevzel več kot polovični delež v podjetju, ne da bi objavil prevzemno ponudbo. Prevzem so razgalili Pandorini dokumenti.
V Sloveniji je registrirano zasebno letalo ruskega oligarha Sergeja Adonjeva. V zadnjih dveh letih ni nikoli pristalo na slovenskem letališču, čeprav je njegov operater slovensko podjetje Elitavia, ki ima tuj kapital. Pandorini dokumenti razkrivajo, da je v preteklosti upravljalo letala še vsaj štirih drugih ruskih oligarhov.
Po trditvah Mete so oglasi Lux Factorja na facebooku v skladu z njihovo oglaševalsko politiko, ki sicer prepoveduje oglase z zavajajočo ali lažno vsebino.
Jadranska pivovarna, ki je bila tedaj v lasti Pivovarne Laško, je leta 2006 podjetju Žitni terminal za sumljivo nizko ceno prodala silos. Pandorini dokumenti razkrivajo vlogo slovenskega državljana, ki je bila doslej skrita v davčni oazi.
Izdelke Lux Factor, ki jih je slovenski zdravstveni inšpektorat prepovedal leta 2017, prodajajo in oglašujejo tudi na Slovaškem, tamkajšnje pristojne institucije pa se še niso odzvale, poroča center za preiskovalno novinarstvo Jána Kuciaka.
Čoln nekdanjega hrvaškega nogometaša Davorja Šukerja je potonil leta 2007. Pozneje naj bi bil prodan na Hrvaško, toda Pandorini dokumenti kažejo, da je danes hkrati registriran na Hrvaškem in s starim imenom tudi na britanskem otoku Guernsey.
Sodba zaradi preslepitve kupcev zoper podjetnika Marka Glinška je od letošnjega poletja pravnomočna. Zgodbo o poslovanju njegovega podjetja Lux Factor v davčni oazi in o kozmetičnih izdelkih s ponarejenim certifikatom kakovosti je lani razkril prav Oštro.
Sodišče je zaradi neporavnanih obveznosti do finančne uprave ustavilo izbris podjetja šoštanjskega podjetnika Romana Stropnika, čigar posle prek davčne oaze Belize so razgalili Pandorini dokumenti.
Evropski policijski urad je po razkritjih Pandorinih dokumentov pripravil poročilo o mednarodnih mrežah za nezakonito finančno poslovanje.
Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev je javno dostopno podatkovno bazo Offshore Leaks dopolnil s podatki o več kot 15.000 podjetjih iz davčnih oaz, ki so del Pandorinih dokumentov.
Države po svetu vsako leto izgubijo 483 milijard dolarjev (424,9 milijarde evrov) zaradi davčnih zlorab multinacionalk in premožnih posameznikov, so v zadnjem poročilu o stanju davčne pravičnosti ugotovili v mreži Tax Justice Network. Slovenija izgubi 188,2 milijona evrov na leto.
Avtorji projekta
Odgovorna urednica: Anuška Delić
Avtorji: Anuška Delić, Maja Čakarić, Ante Pavić, Anja Vladisavljević, Matej Zwitter
Povzetki tujih zgodb: Katarina Bulatović, Zala Čas, Samo Demšar
Prevod: Petra Kavčič, Ana Schnabl
Ilustracija: Milanka Fabjančič, Samira Kentrić, Dubravko Mataković
Oblikovanje: Jan Virant, Studio Mashoni