Ob začetku vojne v Ukrajini se je hitro spremenilo lastništvo 85 milijonov evrov vrednega stanovanjskega projekta v Ljubljani. Ruskega investitorja sta zamenjala Poljak in Slovenec, ki ne želita identificirati finančnih virov za investicijo, dokumenti projekta Ciper – zaupno pa odpirajo vprašanja o tem poslu.
Read MorePreiskava Ciper – zaupno, ki jo je vodil ICIJ, razkriva, kako je država članica EU poganjala rusko finančno mašinerijo in kanalizirala denar za oligarhe, tirane in zločince – tudi po ruski invaziji na Ukrajino leta 2022.
Read MoreNovinarka hrvaškega Oštra se je z Lukášem Dikom, glavnim urednikom slovaškega preiskovalnega centra Jána Kuciaka, pogovarjala o posledicah nedavnih parlamentarnih volitev za tamkajšnje novinarje in medije.
Read MorePrek platforme Google AdSense je oglaševalske evre v letih 2021 in 2022 služilo vsaj pet slovenskih portalov, ki so vir dezinformacij oziroma te razširjajo, kaže Oštrova preiskava. Oglaševalci bi lahko oglaševanje na dezinformacijskih portalih blokirali, a tega ne počnejo.
Read MoreKomisija za preprečevanje korupcije je ugotovila nepravilnosti pri poročanju o omejitvah poslovanja za subjekt, povezan z ministrom Matejem Arčonom, šest članov vlade pa je od objave Detektorja premoženja vpisalo omejitve poslovanja z javnim sektorjem.
Read MoreTeroristu, ki je novembra 2020 izvedel teroristični napad na Dunaju, je orožje prodal Slovenec iz Spodnjega Dupleka. Kljub sumom o trgovini z orožjem in z drogami ga v Sloveniji po dostopnih podatkih še niso privedli pred sodišče. Mariborsko tožilstvo je dunajskim kolegom sporočilo, da je zadeva tesno povezana s sosednjo državo, zato Slovenija ne bo prevzela kazenskega pregona.
Pri projektu Detektor premoženja smo vse člane vlade prosili za posredovanje kopije obrazca o premoženjskem stanju, ki ga po zakonu pošljejo komisiji za preprečevanje korupcije. Pozitivno so se odzvali štirje.
Novinarji Oštra so devet mesecev iskali, analizirali in preverjali informacije o premoženju ministrov in ministric za projekt Detektor premoženja. Včasih se je preiskovanje podatkov raztegnilo v noč … in celo sanje. Poglejte v zakulisje projekta, spoznajte novinarje, ki so delali pri projektu.
Sanja Ajanović Hovnik je bila direktorica in solastnica podjetja Smart Center do sredine junija 2022. Po imenovanju je svoj lastniški delež podarila mami, sicer upokojeni medicinski sestri, ki po dostopnih podatkih nima izkušenj s poslovnim svetovanjem.
Matjaž Han je pred nastopom ministrske funkcije obljubil, da se bo iz lastništva podjetja M & M International umaknil avgusta lani. Takrat je svoj polovični delež res prepisal na ženo. Toda notarska pogodba kaže, da ta za delež, vreden malo več kot 146.000 evrov, ni odštela nič.
Podatke o premoženju delite z uredništvom, ki jih bo neodvisno preverilo.
Srbski Krik je bazo podatkov o premoženju tamkajšnjih politikov objavil leta 2016, agencijo za preprečevanje korupcije pa so s projektom spodbudili, da je sprožila več postopkov. O tem smo se pogovarjali z Bojano Jovanović, namestnico odgovornega urednika Krika, srbskega centra za preiskovalno novinarstvo.