Avtomobilska podjetja so med največjimi upravičenci do evropskih sredstev za okrevanje po pandemiji. Evropska komisija naj bi z milijardami evrov pospešila zeleni prehod, toda porajajo se dvomi, ali ne bo del teh naložb dejansko podaljšal uporabe fosilnih goriv.
Read MorePo trditvah Mete so oglasi Lux Factorja na facebooku v skladu z njihovo oglaševalsko politiko, ki sicer prepoveduje oglase z zavajajočo ali lažno vsebino.
Read MorePriznavanje poklicnih bolezni pri kmetih zaradi uporabe škropiv je v več evropskih državah pomanjkljivo urejeno, je pokazala preiskava evropskih novinarjev Pesticidi na delu. V Sloveniji do zdaj po nepopolnih uradnih podatkih zaradi škropiv ni poklicno zbolel še nihče.
Read MoreVlada trdi, da se je med pripravo načrta za okrevanje in odpornost posvetovala z več kot dva tisoč organizacijami in posamezniki. Toda za temi posveti niso ostale pisne sledi.
Read MorePreverili smo delovanje sistema ravnanja s komunalnimi odpadki. Opremili smo jih s sledilnimi napravami ter jih odvrgli na pravilne in nepravilne načine. Raztrgani nahrbtnik je prepotoval najmanj 300 kilometrov, do hrvaškega pristanišča, delavci bencinskega servisa pa so prazno plastenko jogurta iz koša za embalažo stresli med mešane odpadke.
Read MoreVečina odvrženih oblačil v Sloveniji konča v črnih zabojnikih, med mešanimi komunalnimi odpadki. V Oštrovem projektu Smetosled smo na različnih lokacijah odvrgli več tekstilnih izdelkov, opremljenih s sledilno napravo, da bi preverili dejansko ravnanje z njimi.
Read MoreNovinarji Oštra smo v zabojnike in zbirne centre po državi odložili različne odpadke. Vsi so imeli pritrjeno sledilno napravo, ki je sporočala njihovo geolokacijo. Objavljamo nekaj zanimivejših ugotovitev.
Read MoreSledilne naprave smo nameravali tako dobro skriti v odpadke, da jih delavci v zbirnih centrih ne bi opazili. Z nekaj kreativnosti nam je to uspelo, toda sledenje odpadkom ni potekalo povsem tako, kot smo pričakovali.
Read MoreJadranska pivovarna, ki je bila tedaj v lasti Pivovarne Laško, je leta 2006 podjetju Žitni terminal za sumljivo nizko ceno prodala silos. Pandorini dokumenti razkrivajo vlogo slovenskega državljana, ki je bila doslej skrita v davčni oazi.
Read MoreLetu so pustili pečat Pandorini dokumenti.
Read MoreIzdelke Lux Factor, ki jih je slovenski zdravstveni inšpektorat prepovedal leta 2017, prodajajo in oglašujejo tudi na Slovaškem, tamkajšnje pristojne institucije pa se še niso odzvale, poroča center za preiskovalno novinarstvo Jána Kuciaka.
Read MoreČoln nekdanjega hrvaškega nogometaša Davorja Šukerja je potonil leta 2007. Pozneje naj bi bil prodan na Hrvaško, toda Pandorini dokumenti kažejo, da je danes hkrati registriran na Hrvaškem in s starim imenom tudi na britanskem otoku Guernsey.
Read More