Matjaž Han je pred nastopom ministrske funkcije obljubil, da se bo iz lastništva podjetja M & M International umaknil avgusta lani. Takrat je svoj polovični delež res prepisal na ženo. Toda notarska pogodba kaže, da ta za delež, vreden malo več kot 146.000 evrov, ni odštela nič.
Podatke o premoženju delite z uredništvom, ki jih bo neodvisno preverilo.
Srbski Krik je bazo podatkov o premoženju tamkajšnjih politikov objavil leta 2016, agencijo za preprečevanje korupcije pa so s projektom spodbudili, da je sprožila več postopkov. O tem smo se pogovarjali z Bojano Jovanović, namestnico odgovornega urednika Krika, srbskega centra za preiskovalno novinarstvo.
Novinarji Oštra so projekt Detektor premoženja začeli le s seznamom ministric in ministrov, nato so devet mesecev obračali kamne, da bi identificirali njihovo premoženje. Člani vlade so se jim prikazovali celo v spanju.
Ob objavi projekta Detektor premoženja smo s predsednikom komisije za preprečevanje korupcije Robertom Šumijem govorili o skopi objavi sprememb premoženja funkcionarjev, pogostih kršitvah pri prijavi premoženja in kadrovski podhranjenosti komisije na področju nadzora.
V Sloveniji nihče razen komisije za preprečevanje korupcije ne ve, kakšno premoženje imajo visoki funkcionarji, in tako denimo ne more oceniti, ali se protizakonito okoriščajo. Ne samo da so podatki skriti pred javnostjo, ampak so zavezanci pri poročanju lahko tudi malomarni. Oštro je zato sklenil, da bo za javnost prižgal luč in v podatkovno-preiskovalnem projektu Detektor premoženja sledil premoženju politikov.
Podatki o spremembah premoženja funkcionarjev so po zakonu javni, toda pravosodno ministrstvo in informacijski pooblaščenec se ne strinjata, katere podatke bi bilo treba objaviti. O interpretaciji zakona bo zdaj v tožbi Oštra odločalo upravno sodišče.
Gerard Ryle, direktor Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev, je usmerjal skupine novinarjev, ki so delali na svetovnih mednarodnih preiskavah, kot sta Panamski in Rajski dokumenti. V pogovoru je povedal, kako se je vse začelo pred natanko desetimi leti.
Analizirali smo facebook skupine, da bi ugotovili, kdo prek tega omrežja širi dezinformacije. Povezave na polovico analiziranih slovenskih portalov, ki so dokazano vir dezinformacij, je redno delilo 11 uporabnikov facebooka. Med temi jih je bilo vsaj pet povezanih s stranko SDS.
Premier Viktor Orbán in njegova vladajoča stranka že več let madžarsko medijsko okolje spreminjata v svoje igrišče – ne z neposredno represijo, ampak z izkrivljanjem trga in obvladovanjem nadzornih institucij. Ali se da kaj narediti?
Read MoreTikov les zaradi odpornosti proti vremenskim vplivom cenijo v ladjarski industriji, toda največje zaloge so v Mjanmaru, kjer stroka opozarja na razširjeno nezakonito sečnjo. Evropska podjetja, tudi iz Slovenije, iščejo obvode za uvoz dragocenega lesa, je pokazala mednarodna novinarska preiskava.
Read MoreCertifikati, ki jih imajo lesni izdelki, naj bi označevali trajnostno gospodarjenje z gozdovi. Toda imajo jih tudi izdelki podjetij, ki povzročajo okoljsko škodo, je pokazala mednarodna novinarska preiskava.
Read More